Ekonomi

Nohutun yolculuğu 200 derecelik meşe ateşinde başladı. Tescilli Ağın leblebi üretimine başlandı.

Nohutun 200 derece meşe ateşinde başlayan yolculuğu

Agın tescilli leblebi üretimine başlandı

ELAZIĞ – Elazığ’ın Ağın ilçesinde, nohutların yerel kumda 200 dereceye ulaşan meşe ateşinde kavrulmasıyla üretilen ‘Coğrafi Tescilli’ leblebi üretimine başlandı.

Ağın ilçesinde yetiştirilen tüylü leblebi hasadının ardından evlerin önüne kurulan fırınlarda yöresel yöntemlerle üretilen Ağın leblebisi, 6 yıl önce alınan “Coğrafi İşaret Tescili”nin ardından her geçen yıl artan talep görüyor. Meşe ateşinde yöresel leblebi, kum ve lezzet üçgeni oluşuyor. Üretim için ilk olarak elenen nohutlar, yabancı maddelerden ve kırıklardan temizlendikten sonra, leblebi üretimi için meşe külü içeren tuzlu suda kaynatılır. Belli bir dereceye kadar haşlanan nohut, 200 dereceye kadar sıcaklıkta sac üzerinde ısıtılan yerli meşe ağacından yapılıyor. Elde edilen beyaz kumun içerisine dökülerek nar gibi kırmızı bir renk alana kadar kavrulur. Kavurma işlemi tamamlandıktan sonra nohutlar tekrar eleklere dökülerek kabukları soyularak tüketime hazır hale getirilir.

Eşiyle birlikte 30 yılı aşkın süredir leblebi üretimi yaptığını belirten Songül Demir, “Leblebi sezonu eylül ve ekim aylarında açılıyor. Kül suyu ve meşe külüyle leblebi yapıyoruz. Külü suya koyuyoruz, leblebi yapıyoruz. Durulanır. Daha sonra nohutları haşlıyoruz. İki kase nohutun üzerine bir kase su ilave ediyoruz.” “Bir miktar kaynattıktan sonra nohutları ateşte kızdırdığımız kumun içine döküyoruz. Sabah erkenden kalkıp bu işi yapıyoruz. İl dışından da talep var. Çok tanıdıklarımıza da gönderiyoruz. Çok lezzetli. 30 yıldır nohut yapıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu