Haber

Tunus düzensiz göç konusundaki duruşu için Arap ülkelerinden destek bekliyor

Tunus İçişleri Bakanı Tevfik Şerafeddin, Arap ülkelerinden ülkesinin sistematik olmayan göç konusundaki tutumunu güçlendirmesini istedi.

Arap Ligi’nin başkent Tunus’ta düzenlenen 40. İçişleri Bakanları Konseyi toplantısının açılışında konuşan Sharafeddin, Konseyin tutumunun, Tunus’un sistematik olmayan göç konusundaki duruşuna yönelik “benzeri görülmemiş ve haksız saldırıların” ardından destekleyici olmasını umduğunu söyledi.

Şerafeddin, çeşitli bölgesel ve uluslararası kurum ve kuruluşlar arasındaki işbirliğinin artırılması, vizyonların birleştirilerek kapsamlı ve çok boyutlu bir yaklaşım çerçevesinde güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 22 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen sistematik olmayan göçle “Tunus’un demografik yapısını değiştirmeyi amaçladıklarını” belirtmiş ve bunun kontrol altına alınması için gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulunmuştu.

Afrika Birliği (AfB) Komite Lideri Musa Faki Muhammed, yaptığı açıklamada, söz konusu ifadelerin “kesinlikle kınandığını” belirtti.

Açıklamada, “Kökeni ne olursa olsun göçmenlere, uluslararası hukuka saygı gösterilerek ve insanlara zarar verecek her türlü nefret söyleminden veya ırkçılıktan kaçınılarak, onurlu bir şekilde davranılması gerektiği” vurgulandı.

Tunus’un AfB üyesi olduğu hatırlatılan açıklamada, başta üyeler olmak üzere tüm ülkelere uluslararası hukuk çerçevesinde göçmenlere karşı yükümlülüklerini yerine getirmeleri çağrısında bulunuldu.

Her yıl binlerce Afrikalı düzensiz göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla deniz yoluyla Avrupa’ya ulaşmak için Tunus’a geliyor.

Uzun yıllar Tunus’ta göçmen mahallelerinde yaşayan Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen göçmenlerin bir kısmı Avrupa’ya ulaşmayı başarırken, bir kısmı da denizde hayatını kaybediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu