Teknoloji

YouTube, çocukların verilerini toplarken İngiltere gündeminde

Dünyanın en tanınmış video paylaşım platformu olan YouTube, zımni endişeler nedeniyle son zamanlarda daha fazla inceleme altına alınıyor.

Birleşik Krallık bilgi ve veri hakları savunucusu Duncan McCann, 13 yaşın altındaki çocukların izleme verilerinin derlenmesi ve işlenmesinin Birleşik Krallık’taki çocukların bilgi güvenliğini sağlayan yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle YouTube’a karşı şikayette bulundu.

YouTube’un çocukların verilerini topladığına dair bir tez var.

YouTube’un çocukların izledikleri videolar, izledikleri yerler ve izledikleri cihazlar hakkında veri topladığını kaydeden McCann, çocukların YouTube videolarını aile üyelerinin kullandığı cihazlarla izlediğini ve bu cihazlara ilişkin bilgilerle birlikte çocukların verilerinin de toplandığını söyledi. cihazlar.

İngiltere’de 2020’de yürürlüğe giren çocukların veri haklarının korunmasına ilişkin yasa kapsamında ilk şikayeti yapan McCann, yetişkinler için sadece uygun rıza ile veri toplama ve işleme sisteminin kurulmasıyla hangi bilgilerin ne olduğundan emin olmanın mümkün olduğuna da değindi. YouTube toplar.

Daha önce ceza almış.

ABD Federal Ticaret Komitesi (FTC), hükümleri ihlal ederek “çocuklara görüntüleme ve reklam sattığı” tespit edilen YouTube’a 2019 yılında 170 milyon dolar para cezası verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu