Haber

İSKİ: Arnavutköy’deki derede zararlı ve zehirli maddeye rastlanmadı

Arnavutköy, Bolluca Mahallesi İsmet İnönü Caddesi üzerindeki derenin rengi maviye döndü. Dereden akan sular önce Alibeyköy Deresi’ne karışır. Alibeyköy Deresi ise İstanbul’a su sağlayan barajlardan biri olan Alibeyköy Barajı’na dökülmektedir. Derenin hem renginden hem de kötü kokusundan şikayetçi olan mahallede oturanlar da tedirgin oldu.

İSKİ’den yapılan açıklamada, alınan numunelerin analiz sonuçlarına göre zararlı veya toksik bir parametreye rastlanmadığı belirtildi.

Açıklamada, “Renk değişikliğinin nedeni henüz belirlenememiş olup, renk değişikliğine neden olan kuruluşlar hakkında gerekli yasal işlem ve yaptırımlar uygulanacaktır.”

Konuyla ilgili İSKİ’den yapılan açıklama şöyle:

“2 – 3 Haziran 2023 tarihleri ​​arasında bazı yayın organları ve sosyal medya hesaplarında Arnavutköy ilçesinden Alibeyköy Barajı’na akan derenin maviye döndüğü, söz konusu durumun fabrikalardan dereye atılan kimyasal atık olduğu” ifadelerine yer verildi. Bölgedeki işletmeler endüstriyel atık su yönünden periyodik olarak denetlenmekte ve derede ekiplerimiz tarafından rutin temizlik çalışmaları yapılmaktadır.Alınan numunelerin analiz sonuçlarına göre zararlı veya toksik parametrelere rastlanmamıştır. Barajlarımızın ve barajları besleyen derelerin su kalitesi her zaman akredite laboratuvarlarımızda test edilmekte, kaynağından elde edilen su arıtma tesislerinde arıtılarak ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak İstanbulluların hizmetine sunulmaktadır.

Renk değişikliğinin nedeni henüz belirlenememiş olup, renk değişikliğine neden olan kuruluşlar hakkında gerekli yasal süreç ve yaptırımlar uygulanacaktır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu